سوالاتی پیرامون ولایت فقیه(مقاله ی دوم)

سوالاتی پیرامون ولایت فقیه(مقاله ی دوم)

 بإسمه سبحانه و تعالی

PDF 4 magaleh

 سؤال: لطفاً دیدگاه اهل سنّت را درباره‌ی ‏«‏‏ولایت فقیه» بیان کنید.

جواب: نخست لازم است بدانیم که :

 اوّلاً، نظریه‌ی ‏«‏‏ولایت فقیه» به گروهی از شیعیان مربوط می‌شود و ما مسلمانان اهل سنّت به آن اعتقاد نداریم.

ثانیاً، نظریه‌ی ولایت فقیه حدود ۲۰۰ سال قبل مطرح شد. چنان که آیت‌اللّه نعمت اللّه صالحی نجف آبادی در صفحه‌ی ۴۵ از کتابش (ولایت فقیه حکومت صالحان) می‌نویسد:

 

‏‏«‏‏باید دانست که مساله‌ی ‏«ولایت فقیه» به صورتی که امروز مطرح است به عنوان زیر بنای حکومت اسلامی سابقه‌ی طولانی ندارد. در فقه مدوّن ما، از عصر صدوق تا عصر مرحوم مولی احمد نراقی (در زمان فتحعلی شاه) ‏«‏‏ولایت فقیه» به عنوان بیان کننده‌ی نوع حکومت در اسلام اصلاً مورد بحث قرار نگرفته است

ثالثاً، همه‌ی علمای شیعه به نظریه‌ی ‏«‏‏ولایت فقیه» اعتقاد ندارند یعنی دسته‌ای از فقهای شیعه آن را قبول دارند و دسته‌ای دیگر به شدّت با آن مخالفت کرده و می‌کنند چنان که دکتر عبدالکریم سروش فیلسوف و دانشمند شهیر شیعی در این‌باره می‌گوید:

‏«ولایت فقیه یک نظریه‌ی فقهی است که اینک پایه‌ی حکومت در ایران قرار گرفته است و نقلاً و عقلاً تاکنون دلیلی اقامه نشده است که اثبات کند بهترین نحوه‌ی حکومت است هم در میان فقها مخالفانی دارد و هم در میان سیاست‌شناسان».

همچنان که می‌دانیم شیعه‌ی امامیه حکومت پس از پیامبر صلی الله علیه وسلم را حق دوازده امام می‌دانند و معتقدند غیر معصوم حق ندارد زمام امور را بدست گیرد. فقهای شیعه طی چندین قرن بر بطلان بدست گرفتن زمام امور مردم (حکومت) توسّط غیر معصوم تأکید می‌کردند تا اینکه حدود دو قرن قبل ملا احمد نراقی به عنوان یک نظریه‌پرداز برای نخستین بار اعلام کرد در زمان غیبت امام دوازدهم شخص فقیه می‌تواند حکومت را بدست گیرد.

نظریه‌ی ولایت فقیه، از سوی اکثر فقهای شیعه مردود اعلام گردید زیرا؛ آن را با اساس اعتقاد خود (غیر معصوم حق ندارد زمام امور مردم را بدست گیرد) در تعارض می‌دیدند ولی در قرن اخیر آیت اللّه خمینی به صراحت از ولایت فقیه سخن گفت و کتابی تحت همین عنوان به رشته‌ی تحریر در آورد. اکنون دسته‌ای از علمای شیعه با ولایت فقیه موافق و دسته‌ای دیگر با آن مخالف هستند.

۱ـ موافقان ولایت فقیه

طرفداران نظریه ولایت فقیه تشکیل حکومت و اجرای احکام در زمان غیبت امام زمان را جایز می‌دانند و می‌گویند: شخص فقیه حق دارد و می‌تواند بر مردم ولایت داشته باشد و امر حکومت را به دست گیرد و برای اثبات مدعای خود به چند روایت منسوب به امامان استـدلال می‌کنند. طالبان می‌توانند به کتابهایی که در این زمینه چاپ و نشر گردیده است مراجعه کنند.

۲ـ مخالفان ولایت فقیه

فقهایی که با نظریه‌ی ولایت فقیه مخالف هستند تشکیل حکومت در دوران غیبت امام دوازدهم را امری باطل و طاغوتی می‌دانند آنها نیز برای اثبات مدعای خود به روایاتی استناد می‌کنند مثلاً:

الف: ‏«‏‏اتقوا الحکومة فأنّ الحکومة إنّما هی للإمام العالم بالقضاء» یعنی: ‏«‏‏از حکومت بپرهیزید چون حکومت فقط به امامی که عالم به قضاء باشد اختصاص دارد».

ب: ‏«‏‏عن ابی عبدالله ـ علیه السلام ـ قال: کلّ رایة ترفع قبل قیام القائم فصاحبها طاغوت یعبد من دون الله عزّوجلّ» یعنی: ‏«‏‏از حضرت جعفر صادق علیه السلام نقل شده است که فرمود: هر پرچمی که ـ به قصد تشکیل حکومت ـ قبل از قیام امام زمان برافراشته شود صاحب آن طاغوتی است که غیر از خداوند بزرگ پرستش می‌شود».

فقهای مخالف نظریه‌ی ولایت فقیه علاوه بر استناد به چنین روایاتی به نقد روایات مورد استناد پیروان نظریه‌ی ولایت فقیه نیز پرداخته‌اند برای مثال شیخ مرتضی انصاری فقیه برجسته و نامدار شیعی در کتاب ‏«‏‏المکاسب» بحث ولایت فقیه را مطرح کرده است. وی ده روایت مورد استناد طرفداران ولایت فقیه را نقد و بررسی نموده و سپس گفته است: این اخبار دلالت ندارند که فقهاء از طرف شارع به ولایت منصوب شده‌اند و مانند پیغمبر اکرم صلی الله علیه وسلم و ائمه دارای همه‌ی اختیارات حکومتی هستند».

آیت اللّه خویی از مراجع تقلید شیعیان نیز با ولایت فقیه مخالف بوده و گفته است: ‏«‏‏إنّ الولایة لم تثبت فی عصر الغیبة بدلیل و انّما هی مختصة بالنبی و الائمة ـ علیهم السلام-» یعنی: ‏«‏‏مقام ولایت در روزگار غیبت امام زمان به هیچ دلیلی برای فقیه اثبات نشده و این مقام به پیامبر و امامان ـ ع ـ اختصاص دارد».

هم او در نقد مستندات پیروان نظریه‌ی ولایت فقیه رأی شیخ انصاری را تأیید نموده و می‌نویسد: ‏«‏‏و قد ذکرنا فی الکلام علی ولایة الفقیه فی کتاب المکاسب إنّ الاخبار المستدلّ بها علی الولایة المطلقة قاصرة السند أو الدلالة» یعنی: ‏«‏‏ضمن بحث در کتاب مکاسب گفته‌ایم اخبار و روایاتی که برای اثبات ولایت مطلقه آورده‌اند از حیث سند و دلالت، مقصـود را نمی‌رسانند».

آیت‌اللّه سید احمد خوانساری نیز، از جمله فقهایی است که تشکیل حکومت در زمان غیبت امام زمان را نادرست می‌داند زیرا؛ وی در ‏«‏‏توضیح المسائل» درباره‌ی قوانین کیفری اسلام نوشته است: ‏«‏‏باید دانست که اجرای حدود در زمان غیبت، خالی از اشکال نیست».

ملاحظه می‌فرمایید نظریه‌ی ولایت مطلقه‌ی فقیه که مورد نزاع و اختلاف میان فقهای شیعه است ربطی به عقیده‌ی ما مسلمانان اهل سنّت ندارد.

واقعیّت این است که: ما مسلمانان اهل سنّت به ‏«‏‏حکومت شوریٰ و دولت خلافت» معتقد هستیم. اساساً اعتقاد به حکومت فردی (ولایت فقیه)، با آیات صریح قرآن و سنّت رسول خدا صلی الله علیه وسلم و عملکرد اصحاب مهاجر و انصار در تعارض آشکار است.

به نظر ما حکومت فردی، نظام سلطنتی است و در قرآن و حدیث نبوی جایی ندارد نظام سلطنتی، خلافت و حکومت اسلامی نیست (حال سلطان و پادشاه چه ظالم و ستمگر باشد و چه مانند حضرت عُمر بن عبدالعزیز ـ علیه السلام ـ عادل و زاهد روزگار باشد. از همین رو است که حضرت شافعی فرموده است: حکومت عمر بن عبدالعزیز اسلامی نبوده است).

لازم به ذکر است گاهی شنیده می‌شود عدّه‌ای آخوند سنّی‌نما که واقعاً بیسواد و مزدور و خائن و دین‌فروش هستند و نزد مردم شریف اهل سنّت قدر و منزلتی ندارند به دروغ از تأیید ولایت فقیه دم می‌زنند  و مسئولان حکومتی نیز از چنان دفاع ریاکارنه‌ای اظهار مسرّت می‌کنند.(۱)

گویی مسئولان حکومتی برای خود و مذهبشان ارزشی قائل نیستند که از تأیید دروغگویانه‌ی افرادی ریاکار درباره‌ی ولایت فقیه راضی و شادمانند و با افتخار آن را از طریق صدا و سیما پخش می‌کنند. آیا اظهار مسرّت از رفتاری منافقانه، توهین و بی‌احترامی به فرد خوشحال نیست؟

نویسنده:هادی نیک روش

منبع سایت کردستان بیدار

http://kurdistanbidar.com/velayat-fageh/

 ————-

[۱] – این قبیل افراد در رژیم پهلوی هم شاه را «ظل الله» و «اولی الامر» می‌خواندند

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: